czwartek, 29 grudnia 2011

"Pięć" Marika Krajniewska


 

„Pięć” to zbiór osiemnastu opowiadań Mariki Krajniewskiej, która swoją najnowszą książkę dedykuje dziadkom, od których wszystko się zaczęło. Przeszłość jest bardzo ważna dla Autorki. Często wspomina o wielu historiach wojennych i powojennych wplatając je w treść powieści. „Pięć” jest kwintesencją tych myśli i przeżyć związanych z tragicznym losem przodków. Jak sama twierdzi dopiero przy tej konkretnej książce przeżywa dziwne, niedające się opisać emocje.

Losy bohaterów sięgają czasów wojennych, a ich echo odbija się bardzo wyraźnie w latach nam współczesnych. Opowiadania są łącznikiem pomiędzy ludźmi żyjącymi w różnych czasach, lecz borykającymi się z przeciwnościami losu.
W tym niezwykłym zbiorze wspomnień symbolika odgrywa znaczącą rolę. Znamię, stara fotografia, czy nawet mały skrawek materiału mają niesamowitą moc przenoszenia w czasie. Coś, co wydawać by się mogło śmieciem lub niemającym znaczenia przyzwyczajeniem przybiera postać nadającą sens wszystkiemu. Uchyla rąbka tajemnicy, którą kryje w sobie każdy bohater książki naznaczony piętnem krzywd i nieprawości. Opowiadania, choć krótkie, zawierają w sobie więcej treści niż można by sobie wyobrazić. Każde z nich jest jak kolejny oddech. Zataczając koło w krwiobiegu tworzy klamrę w pętli czasu.

W tomiku znajduje się niepublikowane dotąd w całości tytułowe opowiadanie, które zajęło pierwsze miejsce w konkursie literackim Magazynu PANI „Srebrne Jabłko Miłości” 2009. Jak również opowiadanie pt. „Matka wariatka” nagrodzone w konkursie literackim Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Książka jest niebywałą ucztą dla fanów Mariki Krajniewskiej. Dla tych zaś, którzy po raz pierwszy zetkną się z jej twórczością „Pięć” będzie doskonałą zachętą to przeczytania pozostałych powieści Autorki. 


Joanna MarkowskaTytuł: Pięć
Autorka: Marika Krajniewska
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Ilość stron: 188
Wymiary: 150x150
ISBN: 978-83-622-2229-2


Notka o autorce:


Marika Krajniewska - ur. W 1979 roku w Sankt Petersburg Tłumaczka, dziennikarka, pisarka. Autorka powieści „Papierowy Motyl”, „Zapach malin”, „Era kobiet” i „Za zakrętem” oraz licznych opowiadań. Wydawca, organizatorka konkursów prozatorskich, laureatka konkursów literackich, nominowana do nagrody literackiej im. Reymonta. Prezes Fundacji Kultury „Papierowy Motyl”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym opartym na motywach jednego ze swoich opowiadań.


Zapraszam do przeczytania moich recenzji wcześniejszych powieści Mariki Krajniewskiej oraz wywiadu z Autorką.  TUTAJ :)


5 komentarzy:

kasandra_85 pisze...

Zdecydowanie muszę przeczytać. Koniecznie:)

tetiisheri pisze...

Nie znam tej autorki. Najwyższa pora to zmienić.

Miravelle pisze...

Nie przepadam za polskimi autorami,chociaż ta akurat pisarka mnie zaciekawiła;) Z chęcią poznałabym jej twórczość,chociaż nie wiem,czy będę miała ku temu sposobność.

Joanna Markowska pisze...

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" ;) Gorąco polecam. Naprawdę warto.
Szczególne wrażenie zrobiło na mnie tytułowe opowiadanie, a także "Dziecko". To doskonały przykład tego, że to, czego jedni pragną i oczekują z nadzieją, drudzy z nienawiścią potrafią zabić. Na uwagę zasługuje również "Więc wiem". Od razu przeczytałam dwa razy, gdyż zakończenie tego opowiadania jest niespodziewane i zaskakujące. Zresztą cała książka jest warta ponownego z nią spotkania.

Anonimowy pisze...

A ja serdecznie dziękuję Joasi i bardzo gorąco zapraszam do lektury :)
Marika