wtorek, 10 stycznia 2012

"Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafon - Cytaty

Podczas dyskusji na temat tegorocznego wyzwania "Z półki" kilka osób wykazało zainteresowanie książką Zafona "Cień wiatru". Okazało się, że niektórzy nawet mają tę książkę w swojej domowej biblioteczce, ale jeszcze jej nie przeczytali. Żeby zachęcić Was do lektury przedstawiam serię cytatów pochodzących z tej książki. Uważam, że są warte uwagi. :)

Tytuł: Cień wiatru
Autor: Carlos Ruiz Zafon
Wydawnictwo: Muza , Październik 2008
ISBN: 978-83-7495-580-5
Liczba stron: 515 
 
Cytaty:

Fermin:
"Telewizja, mój kolego, to antychryst i ośmielam się twierdzić, że wystarczą trzy lub cztery pokolenia, a ludzie nie będą wiedzieć, jak się samemu bąka puszcza, człowiek wróci do jaskiń, do średniowiecznego barbarzyństwa i do stanu zidiocenia, z którego pierwotniak pantofelek wyrósł już w okresie plejstocenu. Ten świat nie zginie od bomby atomowej, jak prorokują gazety, ale umrze ze śmiechu, ze strywializowania, z obracania wszystkiego w żart, na domiar złego w kiepski żart."
...
"Armia, małżeństwo, kościół i bank: oto czterech jeźdźców Apokalipsy."
...
"Wiedzieć [wiele o kobietach] to nikt nie wie, ani Freud, ani one same, ale to jest jak elektryczność, nie trzeba wiedzieć, jak działa, żeby cię kopnęło."
...
„Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jakby było kieszonkowcem, dziwką albo sprzedawcą losów na loterie; to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć.”
...
"Jak wywodzi nam Freud, kobieta pragnie czegoś wręcz przeciwnego, niż myśli lub mówi, co, jak dobrze się temu przyjrzeć, nie jest wcale czymś przerażającym, jeśli zważyć, że mężczyzna, jak wywodzą nasi rodzimi uczeni w piśmie, ulega z kolei dyktatowi swego narządu płciowego lub trawiennego."
...
"Miłość jest jak wędlina: jest salami i jest mortadela."
"Ludzie, którzy nie mają własnego życia, zawsze muszą wściubiać nos w cudze."
...
"Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy."
...
"Pieniądz jest jak każdy inny wirus: przeżarłszy duszę, w której zagościł, odchodzi w poszukiwaniu świeżej krwi."
...
"Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego [...]. To czysta biologia."

Julian Carax:
„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”
...
"[...] tworząc książkę, autor pisze list do siebie samego po to, by opowiedzieć sobie rzeczy, o których inaczej nigdy by się nie przekonał."

Daniel:
„W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.”
...
„Jedna z pułapek dzieciństwa polega na tym, że nie trzeba rozumieć, by czuć. Kiedy rozum zdolny jest pojąć, co się wydarzyło, rany w sercu są już zbyt głębokie.”
...
„[...] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca.”
...
"[...] czasem człowiek nabiera większej swobody przy kimś obcym niż przy kimś, kogo bardzo dobrze się zna. Skąd się to bierze? Wzruszyłem ramionami. - Pewnie dlatego, że obca osoba widzi nas takimi, jakimi jesteśmy, a nie takimi, jakimi stramy się jej wydać."
...
"Dość szybko zawładnęła mną myśl, iż pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za tymi murami życie upływa ludziom na futbolowych wieczorach, na radiowych serialach, na własnym pępku i tyle."

Sempere:
„Istniejemy póki ktoś o nas pamięta.”
...
"Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią."
...
„Istnieją takie miejsca, które trzeba i można oglądać jedynie w ciemnościach.”

Nuria:
„Są więzienia gorsze od słów."
...
„...przypadkowe zdarzenia są bliznami losu. Nic jednak nie dzieje się przypadkowo...Jesteśmy marionetkami naszej nieświadomości.”
...
"Słowa, którymi z małostkowości czy z ignorancji zatruwa się serce własnego dziecka, zostają na zawsze w pamięci i prędzej czy później spopielają mu duszę."
...
„Ludzie są gotowi wierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.”

Inni:

„Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.”- Klara.

"Ludzie będą gadać i wszystko rozgrzebywać. Człowiek nie pochodzi od małpy, tylko od kury." - Molins.

"Czasami wydaje nam się, że ludzie są loteryjnymi losami: że znajdują się obok nas, by urzeczywistnić nasze absurdalne nadzieje."- Izaak.

"Darwin był idealistą i marzycielem [...]. Jaka tam ewolucja. Zanim trafię na jednego myślącego, muszę stoczyć bitwę z dziewięcioma orangutanami." - don Anacleto Olmo.

„Mówienie jest rzeczą głupców, milczenie- tchórzy a słuchanie rzeczą mędrców.”- Gustawo.

"Są rozczarowania przynoszące zaszczyt tym, którzy są ich przyczyną." - Miquel.

„Czas, im bardziej jest pusty, tym szybciej płynie. Życie pozbawione znaczenia przemyka obok, jak pociąg niezatrzymujący się na stacji.”

„Sekret wart jest tyle, ile warci są ludzie, przed którymi powinniśmy go strzec."

„Chciałem wzbudzić w sobie nienawiść (...), ale nie potrafiłem. Prawdziwa nienawiść to dar, którego człowiek uczy się latami.”

Zachęcam również do przeczytania recenzji autorstwa mojej koleżanki Beaty
Fatamorgana: recenzja książki pt. "Cień wiatru"

6 komentarzy:

tetiisheri pisze...

Ja jestem taką osobą. Książka stoi na półce i czeka..a ja błagam, by doba była dwa razy dłuższa, żebym mogła ją szybciej przeczytać..

Wilk Stepowy pisze...

Skończyłem niedawno "Cień wiatru" Było to moje pierwsze spotkanie z Zafónem i zdecydowanie nie będzie ostatnim. Magiczna książka, chyba pierwsza, którą szczerze chcę mieć na swojej półce nie tylko po to, by tam stała.

Jak tylko dopadnę swój własny egzemplarz to nie omieszkam dorzucić trochę samodzielnie wyszperanych cytatów : )

Joanna Markowska pisze...

Dziękuję moi mili. :)
Oby doba była dłuższa...
Niech własne egzemplarze sypią cytatami... :)

Miravelle pisze...

Przeczytałam kilka cytatów i bardzo mnie zaciekawiły;) Książkę już mam od dłuższego czasu w planach i koniecznie muszę ją przeczytać,bo jestem niezwykle ciekawa twórczości Zafona.

abigail pisze...

Przeczytałam Cień Wiatru już jakiś czas temu. Obiecałam sobie kolejne spotkanie, no więc Gra Anioła - i tu duże rozczarowanie po pierwszej książce. Pozdrawiam. (ps. moje impresje na temat Cienia Wiatru: "http://abigail-milczenie.blogspot.com/2011/07/cien-cienia-wiatru.html")

Joanna Markowska pisze...

Abigail, przepiękne impresje. Gratuluję wiersza. :)