piątek, 24 maja 2013

„Modlitwa żaby” Anthony De Mello

„Modlitwa żaby” Anthony De Mello to księga opowiadań medytacyjnych odzwierciedlających kulturę i religię wielu krajów. Opowiadania mówią o najbardziej istotnych w ludzkiej egzystencji, uniwersalnych wartościach. Pisząc je Autor bez wątpienia czerpał z duchowego dziedzictwa rasy ludzkiej.
De Mello prowokuje do zadawania pytań, do poszukiwań dalekich od stereotypów. Do porzucenia utartych schematów zachowań i sposobów myślenia. Sprawia, że czujemy się ośmieleni do bycia naprawdę sobą, doszukując się zarazem większej autentyczności w nas samych. Namawia również do „ćwiczeń duchowych”, do kontemplacji i tworzenia popartego świadomą odwagą.
Czytając opowiadania dostrzegamy w nich jedność, która harmonijnie godzi przeciwieństwa. Nakreśla również osobowości Autora, która odbija się w witrażach kolejnych modlitw zawartych w książce.


Książka jest podzielona na dwie części. W części pierwszej znajdują się między innymi takie rozdziały jak: Modlitwa, Świadomość, „Moje ja”, Miłość, Łaska, Religia i Prawda. Mowa w nich o elementach ludzkiej natury, które rodzą się z wewnętrznej potrzeby i wychodzą z głębi człowieka. Zaś w skład części drugiej wchodzą: Wychowanie, Autorytety, Duchowość, Natura ludzka, Oświecenie. Przy ich tworzeniu się wewnątrz jednostki duży wpływ ma otoczenie zewnętrzne i obcowanie z ludźmi różnych środowisk.

Przed zapoznaniem się z opowiadaniami czytelnik zostaje ostrzeżony, że „Modlitwę żaby” należy czytać mając na uwadze swoją osobę, nie zaś osoby trzecie. Należy nosić opowiadania w swoim umyśle, tak aby móc o nich pomyśleć w wolnych chwilach. Ma to na celu stworzenie szansy popracowania nad własną podświadomością i odkrycia ukrytego znaczenia. Ma przynieść zrozumienie i uzdrowienie ducha.
Opowiadania są swego rodzaju Kursem Oświecenia, do którego nie potrzeba innego guru oprócz własnej osoby. Każde opowiadanie jest objawieniem Prawdy o nas samych, dlatego podczas czytania należy skupić się na szukaniu zrozumienia siebie samego. Nie jest to trudne jeśli posłucha się zaleceń Autora odnośnie obcowania z lekturą. Opowiadania są krótkie, a przy tym bardzo wymowne. Instrukcja mówi, że najlepiej czytać je w kolejności w jakiej zostały ułożone. Góra dwa na raz, by umysł mógł spokojnie przyswoić i zapamiętać zawarte w nich wskazówki .
Rezultatów nie należy spodziewać się od razu. Nauka zawarta w opowiadaniach przyjdzie do nas sama w odpowiednim momencie, nie uprzedzając nas o tym. W warunkach stworzonych do idealnego jej wykorzystania i zrozumienia. Jak nagle zapalająca się w umyśle żarówka, oświecająca ciemne zakamarki niewiadomego.
„Modlitwą żaby” najlepiej delektować się przed snem. Doskonale wycisza umysł, pokrzepia myśli kierując je na pożyteczne tory. Do takich medytacji warto powracać, gdyż przenoszą w głębsze obszary Prawdy i rozwijają umysł.Polecam.Tytuł: Modlitwa żaby
Autor: Anthony De Mello
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 448
Oprawa miękka
Wydanie 2013
ISBN: 978-83-7785-206-4


Notka o Autorze:

Anthony De Mello - (ur. 4 września 1931 w Bombaju, zm. 2 czerwca 1987 w Nowym Jorku). Hinduski jezuita, psychoterapeuta, mistyk, kierownik duchowy. Przez siebie samego nazywany potocznie "chrześcijaninem Wschodu", zaś przez przyjaciół: "mistrzem modlitwy".

Największy rozgłos zdobył dzięki książkom i konferencjom z dziedziny duchowości, w których łączył tradycyjną mistykę europejską z myślą Dalekiego Wschodu, nierzadko wchodząc również w obszar psychologii. Jego metody modlitwy oraz ćwiczenia duchowego wykorzystujące technikę psychoanalizy i psychoterapii uważane są za nowatorskie.
Wiele jego medytacji oraz bajek zwraca uwagę na nieszczęście człowieka płynące z fałszywych przekonań, pragnień bądź wpływu kultury uniemożliwiającego osiągnięcie wewnętrznej wolności.
Przy pisaniu korzystał z języka prostego, potocznego, pełnego żartobliwych anegdot, unikając zbyt intelektualnego dyskursu.
Jedna z jego głównych maksym brzmiała: "Niczego się nie wyrzekać, do niczego się nie przywiązywać".

Brak komentarzy: