piątek, 22 lutego 2013

"Kuferek pełen wierszy"


„Nim kwiat przekwitnie, nim gwiazdeczka zleci,
Słuchaj – bo to są najlepsi poeci.”
(Juliusz Słowacki)Jeśli szukacie wspomnień z dzieciństwa lub jesteście głodni nowych wrażeń koniecznie sięgnijcie po "Kuferek pełen wierszy". Jest to zbiór najpiękniejszych utworów największych polskich poetów klasycznych i współczesnych. Nie ma to jak klasyka, która od lat niezmiennie uczy, bawi i wychowuje wszystkie dzieci. 
 
W „Kuferku pełnym wierszy” znajdziecie zabawne rymowanki i utwory bogate w słownictwo. Wesołe jak „Wynalazek” Joanny Papuzińskiej, „Dywan” Natalii Usenko, czy „O Rupakach” Danuty Wawitow. Ku przestrodze, zakończone morałem lub ciekawą puentą. 


Każdy zapewne pamięta „Pawła i Gawła” Aleksandra Fredry - Z tej to opowiastki morał w tym sposobie: jak ty komu, tak on tobie. Adama Mickiewicza „Przyjaciele” przypominają zaś przysłowie niedźwiedzie: że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. 
„Czapla, ryby i rak” Ignacego Krasickiego, „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, „Hania czyścioszek” i „Łasuchy” Józefa Czechowicza, „Okulary” i „Dwa Michały” Juliana Tuwima. Można by tak wymieniać po kolei wszystkie tytuły, gdyż każdy wiersz jest jedyny w swoim rodzaju. Wśród 48 utworów 17 autorów każdy znajdzie coś dla siebie. Wrzucone do jednego kuferka tworzą skarb, który miło jest wciąż odkrywać na nowo. Czytanie tej książeczki to uczta zarówno dla dorosłych, jak i dla każdego smyka.

„Nic milszego, powiem szczerze,
Jak gdy Mańcia książkę czyta,
Na fotelu siedząc babci,
A tuż przy niej cała świta.”
(Maria Konopnicka)

Joanna Markowska                                      Tytuł: Kuferek pełen wierszy
Autorzy: Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Stanisław Jachowicz, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Aleksander Fredro, Władysław Bełza, Józef Czechowicz, Wiera Badalska, Natalia Usenko, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Joanna Kulmowa, Dorota Gellner, Zofia Beszczyńska
Ilustracje: Bartek Drejewicz
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Format: 205 x 286 mm
Ilość stron: 96 strony
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-932780-7-7Brak komentarzy: