poniedziałek, 30 stycznia 2012

"Kot święty i przeklęty" Bogda Balicka

„Kot święty i przeklęty” to Biblia dla kociarzy i nie tylko. Bogda Balicka jest wnikliwą obserwatorką zakochaną w kotach od trzydziestu lat. Te zwierzęta wciąż są dla niej zagadką i natchnieniem w pracy twórczej. W książce autorka zamieściła „kocie” cytaty, informacje, fragmenty z dzieł wybitnych klasyków, biografii, wspomnień i dzieł naukowych. Nie chce, by te perełki literackie przepadły gdzieś w otchłani bibliotek. Uważa, że każda z nich wzbogaca naszą wiedzę o kotach, więc wplata je w swoje obserwacje i przemyślenia na temat kociej natury.
Po lekturze "Kota świętego i przeklętego" moja lista książek, które chcę przeczytać wzbogaciła się o wiele pozycji proponowanych przez Panią Balicką. Poznałam przy tym wielu wielbicieli kotów i ich pupili, jak również dowiedziałam się kilku ciekawostek. Na przykład tego, że kotem ubiegłego stulecia został Kot z Cheshire z „Alicji w Krainie Czarów”.
A czy wiecie jak miał na imię najdroższy kot świata? Albo skąd pochodził najsłynniejszy, najbardziej zaradny kot, który sprawił najwięcej zamieszania? Tego wszystkiego, i jeszcze więcej, dowiecie się z tej książki.
"Mają 244 kości, o czterdzieści więcej od ludzi. Mają ponad pięćset mięśni, a człowiek- mimo swej wielkości – ma ich tylko o 150 więcej. Najcenniejsze mięśnie uruchamiają tylne łapy, kark i – w trzeciej kolejności- przednie łapy. Aby całą tę maszynerię utrzymać w zdrowiu i gotowości, kot po każdym relaksie uprawia gimnastykę (zwaną stretchingiem), która pomaga mu naciągnąć każde włókno. Ich ucho ma 30 mięśni, o 26 więcej niż ludzkie. Dzięki temu kot słyszy najcichsze dźwięki nie odwracając głowy. Kot potrafi godzinami wpatrywać się w coś dla niego ważnego nie mrugając powiekami. Widzi znakomicie w nocy, wystarczy mu do tego nawet tylko cień światła." (B. Balicka)

W "Kocie świętym i przeklętym" znajdujemy ciekawe wróżby, rytuały i zaklęcia związane z tym zwierzęciem. Czytamy o kociej magii i naukach tajemnych, o roli kota jako zwierzęcia i symbolu w wielu kulturach i religiach świata. Zapoznajemy się z przesądami i mitami dotyczącymi kotów. Ezoteryka stanowi sporą część tej książki. Dzięki temu możemy, w naszym domowym przyjacielu, dostrzec jeszcze więcej cech zwierzęcia magicznego.
"Mają koty siódmy zmysł, zwany chemicznym. W klasyfikacji mieści się on między węchem a smakiem." (Pirincci)

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Na pewno będzie niebanalnym prezentem dla kociego wielbiciela.
                                                                                    Joanna Markowska


Tytuł: Kot święty i przeklęty
Autorka: Bogda Balicka
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Ilość stron: 155
ISBN: 987-83-7377-214-4
Cena: 16,90zł


czwartek, 19 stycznia 2012

"Znaj" kwartalnik artystyczno-naukowy















W najnowszym numerze kwartalnika "Znaj" została opublikowana moja recenzja książki Piotra Prokopiaka "Odsypiając przeszłość". 

Kwartalnik jest dostępny w sklepach Empik od 20 grudnia 2011r. 

Zapraszam do lektury. 


"Znaj" w internecie: http://www.znaj-sap.com.pl/home.html

Link do recenzji: "Odsypiając przeszłość" Piotr Prokopiak.


poniedziałek, 16 stycznia 2012

"Poczet Królowych Polskich" w radiowej Jedynce


Już od dzisiaj (16 stycznia, poniedziałek) codziennie o 17:40  
Danuta Stenka będzie czytała najnowszą powieść 
Marcina Szczygielskiego „Poczet królowych polskich”  
w radiowej Jedynce. 
Zapraszamy do słuchania!!!

Danuta Stenka, foto: Fot. Anna Borys/PR

Odcinki powieści będzie można odsłuchać także na stronie radia:

sobota, 14 stycznia 2012

Blog Roku 2011

Moi mili!


Biorę udział w konkursie na Blog Roku 2011.
Jeśli lubicie moją stronę i chcielibyście widzieć ją w finale konkursu Blog Roku 2011, w kategorii Kultura wyślijcie sms o treści E00071 na nr 7122. Koszt sms - 1,23 zł. Będzie mi niezmiernie miło i z góry dziękuję każdemu, kto zechce mnie wesprzeć.

Link do strony z konkursem








Chcesz zagłosować?
Wyślij SMS o treści E00071
Na numer 7122


Jeśli macie ochotę, zostawcie komentarz o przesłaniu głosu. Z góry dziękuję. :)

wtorek, 10 stycznia 2012

"Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafon - Cytaty

Podczas dyskusji na temat tegorocznego wyzwania "Z półki" kilka osób wykazało zainteresowanie książką Zafona "Cień wiatru". Okazało się, że niektórzy nawet mają tę książkę w swojej domowej biblioteczce, ale jeszcze jej nie przeczytali. Żeby zachęcić Was do lektury przedstawiam serię cytatów pochodzących z tej książki. Uważam, że są warte uwagi. :)

Tytuł: Cień wiatru
Autor: Carlos Ruiz Zafon
Wydawnictwo: Muza , Październik 2008
ISBN: 978-83-7495-580-5
Liczba stron: 515 




 








Cytaty:

Fermin:
"Telewizja, mój kolego, to antychryst i ośmielam się twierdzić, że wystarczą trzy lub cztery pokolenia, a ludzie nie będą wiedzieć, jak się samemu bąka puszcza, człowiek wróci do jaskiń, do średniowiecznego barbarzyństwa i do stanu zidiocenia, z którego pierwotniak pantofelek wyrósł już w okresie plejstocenu. Ten świat nie zginie od bomby atomowej, jak prorokują gazety, ale umrze ze śmiechu, ze strywializowania, z obracania wszystkiego w żart, na domiar złego w kiepski żart."
...
"Armia, małżeństwo, kościół i bank: oto czterech jeźdźców Apokalipsy."
...
"Wiedzieć [wiele o kobietach] to nikt nie wie, ani Freud, ani one same, ale to jest jak elektryczność, nie trzeba wiedzieć, jak działa, żeby cię kopnęło."
...
„Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jakby było kieszonkowcem, dziwką albo sprzedawcą losów na loterie; to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć.”
...
"Jak wywodzi nam Freud, kobieta pragnie czegoś wręcz przeciwnego, niż myśli lub mówi, co, jak dobrze się temu przyjrzeć, nie jest wcale czymś przerażającym, jeśli zważyć, że mężczyzna, jak wywodzą nasi rodzimi uczeni w piśmie, ulega z kolei dyktatowi swego narządu płciowego lub trawiennego."
...
"Miłość jest jak wędlina: jest salami i jest mortadela."
"Ludzie, którzy nie mają własnego życia, zawsze muszą wściubiać nos w cudze."
...
"Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy."
...
"Pieniądz jest jak każdy inny wirus: przeżarłszy duszę, w której zagościł, odchodzi w poszukiwaniu świeżej krwi."
...
"Człowiek, jak każda małpa, jest zwierzęciem społecznym, a społeczeństwo rządzi się kumoterstwem, nepotyzmem, lewizną i plotkarstwem, uznając je za podstawowe normy postępowania etycznego [...]. To czysta biologia."

Julian Carax:
„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”
...
"[...] tworząc książkę, autor pisze list do siebie samego po to, by opowiedzieć sobie rzeczy, o których inaczej nigdy by się nie przekonał."

Daniel:
„W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.”
...
„Jedna z pułapek dzieciństwa polega na tym, że nie trzeba rozumieć, by czuć. Kiedy rozum zdolny jest pojąć, co się wydarzyło, rany w sercu są już zbyt głębokie.”
...
„[...] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca.”
...
"[...] czasem człowiek nabiera większej swobody przy kimś obcym niż przy kimś, kogo bardzo dobrze się zna. Skąd się to bierze? Wzruszyłem ramionami. - Pewnie dlatego, że obca osoba widzi nas takimi, jakimi jesteśmy, a nie takimi, jakimi stramy się jej wydać."
...
"Dość szybko zawładnęła mną myśl, iż pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za tymi murami życie upływa ludziom na futbolowych wieczorach, na radiowych serialach, na własnym pępku i tyle."

Sempere:
„Istniejemy póki ktoś o nas pamięta.”
...
"Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią."
...
„Istnieją takie miejsca, które trzeba i można oglądać jedynie w ciemnościach.”

Nuria:
„Są więzienia gorsze od słów."
...
„...przypadkowe zdarzenia są bliznami losu. Nic jednak nie dzieje się przypadkowo...Jesteśmy marionetkami naszej nieświadomości.”
...
"Słowa, którymi z małostkowości czy z ignorancji zatruwa się serce własnego dziecka, zostają na zawsze w pamięci i prędzej czy później spopielają mu duszę."
...
„Ludzie są gotowi wierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.”

Inni:

„Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej.”- Klara.

"Ludzie będą gadać i wszystko rozgrzebywać. Człowiek nie pochodzi od małpy, tylko od kury." - Molins.

"Czasami wydaje nam się, że ludzie są loteryjnymi losami: że znajdują się obok nas, by urzeczywistnić nasze absurdalne nadzieje."- Izaak.

"Darwin był idealistą i marzycielem [...]. Jaka tam ewolucja. Zanim trafię na jednego myślącego, muszę stoczyć bitwę z dziewięcioma orangutanami." - don Anacleto Olmo.

„Mówienie jest rzeczą głupców, milczenie- tchórzy a słuchanie rzeczą mędrców.”- Gustawo.

"Są rozczarowania przynoszące zaszczyt tym, którzy są ich przyczyną." - Miquel.

„Czas, im bardziej jest pusty, tym szybciej płynie. Życie pozbawione znaczenia przemyka obok, jak pociąg niezatrzymujący się na stacji.”

„Sekret wart jest tyle, ile warci są ludzie, przed którymi powinniśmy go strzec."

„Chciałem wzbudzić w sobie nienawiść (...), ale nie potrafiłem. Prawdziwa nienawiść to dar, którego człowiek uczy się latami.”

Zachęcam również do przeczytania recenzji autorstwa mojej koleżanki Beaty
Fatamorgana: recenzja książki pt. "Cień wiatru"

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Z półki - wyzwanie czytelnicze 2012


"Z półki" będzie to moje pierwsze wyzwanie czytelnicze na 2012 rok. 

Wyzwanie polega na czytaniu zapomnianych książek wchodzących w skład domowej biblioteczki, zakupionych przed rokiem 2012. Są to więc książki, których nie wypożyczamy z biblioteki, ani nie otrzymujemy od wydawnictw do recenzji. W skład moich będą wchodziły te, które sama kupiłam, jak również otrzymane przeze mnie w prezencie.
Więcej o tym wyzwaniu TUTAJ. Można się zapisać i przyłączyć do zabawy.


Na blogu założyłam Stronę, na której będę umieszczać przeczytane tytuły 
Tam będziecie mogli śledzić efekty mojego czytania. 
Właśnie skończyłam "Cień wiatru" Zafóna, więc ten tytuł umieszczę jako pierwszy. 
Książka ta przez rok dzielnie na mnie czekała.  

A oto lista kolejnych tytułów:

1. "Kot święty i przeklęty"
2. "Papierowy motyl"
3. "Zabójczy błękit"
4. "Zbuntowani"
5. "Delfin"
6. "Nieświadome błędy naszego życia"
7. "Jak pisać, pamiętnik rzemieślnika"
8. "Lilith"
9. "Normalna Polska Rodzina"
10. "Kot który czytał wspak"
11. Kot który się włączał i wyłączał"
12. "Kot który nie polubił czerwieni"
13. "Zwyczajny facet"
14. "Nie pytaj o Polskę"
15. "Czerwone gardło"
16. "Trzeci klucz"
17. "Pentagram"

Kolejność czytania dowolna. 
Jak widzicie trochę się tego uzbierało.  
Może uda mi się zaliczyć poziom czwarty tej zabawy.