wtorek, 12 marca 2013

"Słoń o ptasim sercu" Mariasun Landa

Czy wiecie, że słonie, tak jak ludzie, różnią się od siebie odmiennością charakterów? Te, wbrew pozorom, podobne do siebie zwierzęta potrafią zaskoczyć w niejednej sytuacji. Pośród przedstawicieli tego gatunku istnieją słonie o tygrysim sercu, prawdziwe bestie, które często się złoszczą; słonie o małpim sercu - hałaśliwe i nieokiełznane, przyprawiające o zawrót głowy; słonie o mrówczym sercu – bardzo pracowite i uczynne, chłonne wiedzy. Wśród słoni istnieje również bardzo rzadki gatunek o sercu ptasim. I to właśnie Kikunga, słonica rozumiejąca mowę ptaków jest główną bohaterką opowiadania Mariasun Landy. 

„Słoń o ptasim sercu” to epizod z życia nauczycielki, której powołaniem było nauczanie zwierząt. Kobieta w formie listu do Ksawerego (uosobienie każdego czytelnika) stara się opisać sytuację, która odmieniła jej życie. Znudzona pracą dla pająków odpowiedziała na ogłoszenie w gazecie „Głos Słonia”, które brzmiało: Stado słoni interesujące się kulturą i sztuką poszukuje nauczycielki dynamicznej i otwartej na przygody. Zakwaterowanie w puszczy afrykańskiej. Kuchnie wegetariańska. Wynagrodzenie: 100 ton bananów. Po czym bez wahania i z entuzjazmem podjęła wyzwanie.
Tak zaczęła się afrykańska przygoda. Nauczycielka szerzyła swą wiedzę wśród słoni, a one w zamian dostarczały jej wielu niebywałych doznań i doświadczeń. Niewątpliwie obie strony skorzystały z tej wyjątkowej znajomości.

„Słoń o ptasim sercu” to ciekawe, napisane z humorem opowiadanie. Duża czcionka i przejrzysty druk są idealne dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem. Bez wątpienia szybko im się nie znudzi, a jest również przyjemną poczytajką dla dorosłych.
Książeczkę wzbogacają ilustracje, które zgodnie z rytmem historii nakreślają przebieg i oddają humor opowiadania.
Jeśli ciekawi jesteście jaką ważną rolę odegrała słonica Kikunga i jej ptasi przyjaciel Kolokolo sięgnijcie po tę lekturę. Historia w niej zawarta na pewno długo pozostanie w waszej pamięci. Choć zależy to również od tego jakie macie serce.


Joanna Markowska
Tytuł: Słoń o ptasim sercu
Autor: Mariasun Landa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilustracje: Emilio Urberuaga
Tłumacz: Weronika Kurosz
Stron:
70Oprawa: broszurowa
Format:
130x200
ISBN: 978-83-7785-062-6


Notka o autorce:

Mariasun Landa – urodzona w 1949 roku w Kraju Basków. Została wielpkrotnie nagrodzona za książki dla dzieci i młodzieży. „Słoń o ptasim sercu” jest pierwszym opowiadaniem baskijskiej pisarki przetłumaczonym na język polski.

Notka o ilustratorze:

Emilio Urberuaga – urodzony w 1954 roku w Madrycie. Od trzydziestu lat ilustruje książki dla dzieci, zdobywając uznanie zarówno w Hiszpanii, jak i poza granicami kraju. Sam także pisze opowiadania dla najmłodszych. Przy powstawaniu tej książki współpracował z Mariasun Landa po raz pierwszy.
Brak komentarzy: