czwartek, 14 marca 2013

"Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki"


Pan Pierdziołaka spadł ze stołka” to zabawna książeczka, która rozbawi każdego. Zawarte w niej powtarzanki i śpiewanki uczą liczyć, zapamiętywać i recytować. Wśród dorosłych książeczka wywołuje wiele wspomnień z dzieciństwa związanych między innymi z takimi zabawami jak berek czy zabawa w chowanego. Natomiast młodszemu pokoleniu dostarcza wielu radości i uśmiechów stwarzając przy tym okazję do nauki wielu fajnych tekstów.
W moim przypadku Pan Pierdziołka... przybył na ratunek. Nie tylko proponuje nieznane mi wcześniej wierszyki, lecz także pomaga przypomnieć sobie zapomniane z czasem wersy. 

Jedną z moich ulubionych rymowanek jest ten oto owocowy miks:
Ele mele -
Zjedz morele.
Bango, bango -
Wcinaj mango.
Pomarańcza z marakują
Do zabawy się szykują.
Pomarańcza, trzy banany,
Będzie ubaw niesłychany!


Pamiętacie jak najłatwiej wybrać tego, kto ma szukać czy gonić? Ene due rabe, Chińczyk złapał żabę...albo Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie na tego bęc. Przy gilganiu pomaga Rak nieborak i Kominiarz. Paluszki za to najbardziej lubią Sroczkę, która kaszkę ważyła. Gdy usłyszysz Trumf, trumf, Misia Bela czy Kosi kosi nie powstrzymasz się od klaskania. Na wakacjach zawsze Było morze w morzu kołek, a na kołku był wierzchołek, na wierzchołku siedział zając... Do zabawy zachęca Kółko graniaste i Balonik nasz malutki. Tańce, śpiewy i wygłupy. 


Pan Pierdziołka spadł ze stołka,
Złamał nogę o podłogę.
Olaboga – moja noga!
Kupcie trumnę, bo ja umrę!
Jeszcze trumna nie kupiona,
A już noga wygojona.
Na szczęście, bo Pan Pierdziołka pamięta również o dzieciach, które lubią być czasem troszkę niegrzeczne. Dla nich ma bajkę o kocie, który palił fajkę. O babie siedzącej na cmentarzu i Baba Jadze co masło kleci. Podpowiada jak zawstydzić skarżypytę i beksa-lalę, jak dokuczyć Jurkowi. A temu Kto się gniewa,
Niech się gniewa,
Niech se przypnie
Nos do drzewa.
Niech to drzewo
Dotąd nosi,
Aż się z nami
Nie przeprosi!

Poza tym książka jest wzbogacona wesołymi obrazkami. Ich groteskowa kreska wzmacnia przekaz „Pana Pierdziołki” dodając mu specyficznego charakteru. Naprawdę warto mieć tę książeczkę pod ręką. Więc, kto chętny niech włoży palec pod budkę, bo za minutkę... ;)
Joanna Markowska


Tytuł: Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron:
48 
Oprawa: twarda
Format:
205x290 
Ilustracje: Kasia Cerazy
ISBN:
978-83-7785-112-8
1 komentarz:

Maluszkowe Inspiracje pisze...

Uwielbiamy Pierdziołkę :-)